Čitalački klub kanala To the Lighthouse
O klubu
Čitalački klub To the Lighthouse nastavlja skoro decenijsku, pre svega Jutjub, a zatim i Instagram tradiciju, višečasovnih razgovora o književnosti, filozofiji i kinematografiji. Pod kupolom zajedničkom imena – i pored navedenih platformi – obuhvatiće novu formu druženja! Dugo sam razmišljao o tome da bi sate utrošene na snimanje za druge platforme trebalo iskoristiti za osmišljavanje prostora koji će isticati ideju zajedništva i spremnost da se o književnosti i filozofiju govori na prisniji način.
Susreti će biti organizovani onlajn, četiri puta mesečno. Predavanja traju sat i po vremena, ali se, u zavisnosti od potrebe i interesovanja, mogu produžiti.
Cena: 3.000 dinara za ceo mesec!
Za potrebe izrade vizuala korišćen motiv slike „L’ecole de dessin“ (1972) Miodraga Dada Đurića. Muzej Zepter, Beograd.


Kome je klub namenjen?
Čitalački klub je namenjen, pre svega, onima koji veruju da u sebi kriju dovoljno strasti i entuzijazma za poniranje u mutne vode književnosti i filozofije ( i kinematografije, kad na nju dođe red), bez obzira na to da li se time bave profesionalno i žele da razmene (ne)slaganja, ili su početnici koji nemaju dovoljno vremena, a ni podsticaja u svom okruženju, da se upuste u temeljno istraživanje i bavljenje idejama koje ih zanimaju. Ako vas umara krutost akademskog pristupa određenim temama i želeli biste da, dok promišljate o omiljenim delima, ne osećate pritisak – dobrodošli ste! Bilo da želite da učestvujete kao nemi posmatrač i slušalac – nećemo upirati prstom u vas – bilo da želite da se upustite u diskusiju. Formalni deo akademskog predstavljanja ne možemo izbeći, ali se nećemo prepuštati njegovoj jednoličnosti!
Silabus
U okviru radionice, pokušaćemo da odgovorimo na pitanje da li je pesnik, kako je verovao Platon, u predelima izvan razuma, posrednik između ljudi i bogova, ili postoje formalne odlike stvaranja na koje može da utiče. Platonovo uverenje postavlja jedno od najvažnijih pitanja ovog kursa: pitanje autentičnosti umetničkog dela. Pojam genija u filozofiji Imanuela Kanta može se suprotstaviti relativizaciji stvaraočevog znanja, dok savremene kognitivne teorije i umetničke prakse, redukujući problem, pokušavaju da reše antičku nedoumicu: kako umetnik može formirati umetničku građu ako ima samo nadahnuće, ali ne i techné, praktično znanje, oruđe?
Jedan od ciljeva ove radionice je da, kroz tumačenje tekstova iz oblasti filozofije i književnosti, ukaže na perspektivizam u sagledavanju ovog problema, ali i da istakne njegovu važnost za istoriju estetike.


Saznajte više na kanalu To the Lighthouse
